Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 3221 din data: 02-06-2010 pusa de Anonim : · Buna ziua, as dori sa va pun o intrebare si anume:Este voie in incinta localitatii Arad cu animale precum:vaci, porci, gaini,etc.Pun aceasta intrebare deoarece la noi in catier este foarte mare mizerie pe strazile noi asfaltate.Va rog sa imi raspundeti.Multumesc
Intrebarea nr. 3201 din data: 11-05-2010 pusa de Hutopila Viorica : · Buna ziua,am si eu o nedumerire stam pe strada Ciocarliei si la numarul 12 e o casa parasita,casa de langa noi,e plina de mizerie,gunoaie,e de fapt un FOCAR DE INFECTII,si nimeni nu ia masurii.Am depus o cerere la Protectia Mediului si de acolo cererea a ajuns la Primarie pentru ca,casa are proprietar,dar nu s-a solutionat nimic de mai bine de un an.Mi-e teama ca vine vara si nu pot deschide geamurile la casa din cauza mirosului insuportabil.Va rog spuneti-mi ce e de facut?Va multumesc.
Intrebarea nr. 3157 din data: 07-04-2010 pusa de Judean Daniel : · Buna ziua,
De saptamani bune in Vlaicu (langa benzinaria Lukoil) s-au adunat mai multi caini.
Puteti sa trimiteti pe cineva sa-i ridice??
Sau chiar sa-i si eutanasieze ??
Sunt un real pericol pentru copii si batrani.
Va multumesc.
Intrebarea nr. 3138 din data: 23-03-2010 pusa de Crisan Ioan : · Buna ziua!
Cu respect va rog sa recititi intrebarea mea cu nr 3115 si raspunsul dvs. Este un raspuns pentru a raspunde si a bifa acest lucru. V-am intrebat cum putem rezolva problema cainilor, nu ce atributii si unde puteti actiona dvs.Pozitia firmei ne este cunoscuta si v-am informat. Acesti caini nu pot fi tinuti in incinta cu portile \"majoritatea timpului inchise\". Cat costa primaria prinderea acestor caini dupa ora 15 sau sambata si duminica (cand nu le mai da nimeni mancare sau apa si alearga pe strazile din zona)si cat costa vaccinul antirabic? Repet intrebarea: cine ne poate ajut?(nu toti avem neuronii portocalii și mai stim ce poate si ce nu primaria).Apropo: cand raspundeti la intrebari cereti parerea celor de la juridic, sau raspundeti la plezneala, caci raspunsul dvs. numai asa poate fi caracterizat!Scuze pentru aceasta constatare dar ceea ce mi-ati raspuns cunosteam din actinile noastre anterioare! Nimic nou sub soare! Cu respect va saluta un cetatean (platitor la zi de taxe) profund nemultumit de modul cum actionati si mai ales cum raspundeti la solicitari! Dar, SPERANTA moare ultima! Chiar daca nu-mi raspundeti(sau daca imi raspundeti ca la interpelarea anterioara)eu nu pot fi decat MUTUMIT caci mi-am platit impozitul pe tot anul. Eu mi-am achitat obligatia, dvs mai vedeti (daca veti avea timp)cum ma protejati, cum raspundeti solicitarilor nostre, cum raspundeti intrebarilor (nerepetate):cum putem rezolva o problema (fara bla-bla)? O sugestie imi pot permite in calitatea de cetatean cu taxele platite la zi: daca nu puteti (sau nu va ajuta neuronii) nu mai dati raspunsuri la plezneala!(sau aveti norma de bifat la registru?)
Intrebarea nr. 3115 din data: 02-03-2010 pusa de Crisan Ioan : · In incinta fabricii MODA de pe strada Poetului sunt aproximativ 15 caini. Sunt iubitor de animale, dar ce-i prea mult strica.Ne-am adresat conducerii firmei, dar in zadar. Cum putem rezolva aceasta problema, caci este insuportabila galagia pe care o fac plus ca au inceput sa atace biciclistii de pe strada. Deoarece la conducerea firmei nu am gasit intelegere pentru rezolvarea amiabila a acestei probleme, va rugam sa ne comunicati ce alta modalitate putem avea pentru a reveni la linistea avuta inainte de venirea acestei firme. Cu respect, va multumesc ca m-ati ascultat!
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3221 din data: 02-06-2010 pusa de Anonim : · Buna ziua, as dori sa va pun o intrebare si anume:Este voie in incinta localitatii Arad cu animale precum:vaci, porci, gaini,etc.Pun aceasta intrebare deoarece la noi in catier este foarte mare mizerie pe strazile noi asfaltate.Va rog sa imi raspundeti.Multumesc
|
Raspuns din data de 21-06-2010 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam ca proiectul de Hotarare a Consiliului Local Arad, cu privire la gospodarirea comunala,aflat momentan in transparenta decizionala, reglementeaza si aspectele sesizate de dumneavoastra, urmand sa intre in vigoare in cel mai scurt timp.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3201 din data: 11-05-2010 pusa de Hutopila Viorica : · Buna ziua,am si eu o nedumerire stam pe strada Ciocarliei si la numarul 12 e o casa parasita,casa de langa noi,e plina de mizerie,gunoaie,e de fapt un FOCAR DE INFECTII,si nimeni nu ia masurii.Am depus o cerere la Protectia Mediului si de acolo cererea a ajuns la Primarie pentru ca,casa are proprietar,dar nu s-a solutionat nimic de mai bine de un an.Mi-e teama ca vine vara si nu pot deschide geamurile la casa din cauza mirosului insuportabil.Va rog spuneti-mi ce e de facut?Va multumesc.
|
Raspuns din data de 23-06-2010 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
O echipa din cadrul Politiei Comunitare Arad a dat curs sesizarii, o patrula deplasandu-se in acest sens pe strada Ciocarliei nr. 12, in data de 08.06.2010, in jurul orei 11.00. In urma verificarilor efectuate la fata locului, agentii comunitari au constatat realitatea celor sustinute in sesizarea formulata, respectiv prezenta unor gunoaie in curtea casei care au vizibilitate direct in strada, fapta ce incalca prevederile Hotararii Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 162 din 2006, privind Gospodarirea Municipiului Arad. Astfel, domnul Petrica Mircea Doru, proprietarul casei in cauza, a fost sanctionat conventional, prin procesul verbal de constatare a contraventiei nr. 3513/2010 aplicandu-i-se amenda in valoare de 700 lei.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3157 din data: 07-04-2010 pusa de Judean Daniel : · Buna ziua,
De saptamani bune in Vlaicu (langa benzinaria Lukoil) s-au adunat mai multi caini.
Puteti sa trimiteti pe cineva sa-i ridice??
Sau chiar sa-i si eutanasieze ??
Sunt un real pericol pentru copii si batrani.
Va multumesc.
|
Raspuns din data de 05-05-2010 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Sesizarea dumneavoastra a fost transmisa serviciului de gestionare a cainilor fara stapan, in urma actiunilor organizate in zona dumneavoastra fiind prinsi si adapostiti un numar de 13 caini in cursul lunii aprilie.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3138 din data: 23-03-2010 pusa de Crisan Ioan : · Buna ziua!
Cu respect va rog sa recititi intrebarea mea cu nr 3115 si raspunsul dvs. Este un raspuns pentru a raspunde si a bifa acest lucru. V-am intrebat cum putem rezolva problema cainilor, nu ce atributii si unde puteti actiona dvs.Pozitia firmei ne este cunoscuta si v-am informat. Acesti caini nu pot fi tinuti in incinta cu portile \"majoritatea timpului inchise\". Cat costa primaria prinderea acestor caini dupa ora 15 sau sambata si duminica (cand nu le mai da nimeni mancare sau apa si alearga pe strazile din zona)si cat costa vaccinul antirabic? Repet intrebarea: cine ne poate ajut?(nu toti avem neuronii portocalii și mai stim ce poate si ce nu primaria).Apropo: cand raspundeti la intrebari cereti parerea celor de la juridic, sau raspundeti la plezneala, caci raspunsul dvs. numai asa poate fi caracterizat!Scuze pentru aceasta constatare dar ceea ce mi-ati raspuns cunosteam din actinile noastre anterioare! Nimic nou sub soare! Cu respect va saluta un cetatean (platitor la zi de taxe) profund nemultumit de modul cum actionati si mai ales cum raspundeti la solicitari! Dar, SPERANTA moare ultima! Chiar daca nu-mi raspundeti(sau daca imi raspundeti ca la interpelarea anterioara)eu nu pot fi decat MUTUMIT caci mi-am platit impozitul pe tot anul. Eu mi-am achitat obligatia, dvs mai vedeti (daca veti avea timp)cum ma protejati, cum raspundeti solicitarilor nostre, cum raspundeti intrebarilor (nerepetate):cum putem rezolva o problema (fara bla-bla)? O sugestie imi pot permite in calitatea de cetatean cu taxele platite la zi: daca nu puteti (sau nu va ajuta neuronii) nu mai dati raspunsuri la plezneala!(sau aveti norma de bifat la registru?)
|
Raspuns din data de 06-04-2010 : Stimate domn,
Programul de lucru al serviciului de ecarisaj este in zilele lucratoare ale saptamanii de la ora 8,00 la ora ora 14,00. Actiunile de prindere in afara acestui program sunt organizate doar exceptional.
Cainii care sunt gasiti pe strada, fara a fi insotiti de stapan, vor fi ridicati de catre personalul acestui seviciu. Cainii nu pot fi ridicati din incinte situate pe domenii private.
Scuzele transmise in data de 30.03.2010 le-am acceptat.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3115 din data: 02-03-2010 pusa de Crisan Ioan : · In incinta fabricii MODA de pe strada Poetului sunt aproximativ 15 caini. Sunt iubitor de animale, dar ce-i prea mult strica.Ne-am adresat conducerii firmei, dar in zadar. Cum putem rezolva aceasta problema, caci este insuportabila galagia pe care o fac plus ca au inceput sa atace biciclistii de pe strada. Deoarece la conducerea firmei nu am gasit intelegere pentru rezolvarea amiabila a acestei probleme, va rugam sa ne comunicati ce alta modalitate putem avea pentru a reveni la linistea avuta inainte de venirea acestei firme. Cu respect, va multumesc ca m-ati ascultat!
|
Raspuns din data de 18-03-2010 : Stimate Domn,
Ca urmare a intrebarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
In zona au fost organizate cateva actiuni de strangere a cainilor fara stapan in urma carora s-a constatat ca acestia sunt tinuti in incinta fabricii apartinand MODA SA, poarta cat si celelalte intrari fiind inchise majoritatea timpului. Reprezentantii Moda S.A nu doresc ridicarea acestor caini, iar Primaria Municipiului Arad nu are atributii in mentinerea ordinii pe domeniul privat.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
|
|